پیشنهاد سردبیر خبر گفتگو

کارآفرینی و ایجاد شغل؛ مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها و شرکت‌ها

متخصص تاب آوری نظام های اجتماعی- طبیعی و کسب و کار اجتماعی تاکید کرد که یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها و شرکت‌ها در روزهای شیوع کرونا و پس از آن کارآفرینی و ایجاد شغل برای افراد آسیب دیده است.

دکتر مهدی قربانی در گفت‌وگو با تهرانیار درباره مسئولیت اجتماعی اقشار مختلف جامعه اعم از افراد، سازمان ها و دستگاه های دولتی و حاکمیتی در دوران شیوع کرونا و پساکرونا گفت: در مورد مسئولیت اجتماعی گرچه هر فردی مسئولیتی را برعهده دارد، اما بخش بزرگی از این مسئولیت برعهده شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهایی است که در با افراد جامعه در ارتباطند و در واقع اقدامی که از سوی آنان انجام شود، تاثیرگذاری بسیاری خواهد داشت.
وی با اشاره به اقداماتی که در راستای کمک به مردم درپی شیوع کرونا انجام شده است، گفت: این اقدامات ارزشمند و قابل تقدیر است و قطعا باید تلاش کنیم تا افراد و سازمان ها کمک بیشتری به همنوعان خود کرده و در کنارشان باشند. اما شخصا معتقدم برای درمان دردی که علاج دارد، نباید مسکن تجویز کرد.
این متخصص توانمندسازی جوامع محلی تاکید کرد: این روزها تیم های بسیاری برای انجام غربالگری و کمک به مردم در مناطق مختلف به خصوص مناطق محروم و کمتر برخوردار حاضر شده است. خب چه ایرادی دارد در کنار این اقدامات گزارشی از وضعیت معیشتی و درآمدی آنان هم تهیه شود. در واقع حالا که کرونا باعث شده خیلی ها به مناطق محروم بروند بهتر است با اطلاعاتی بازگردند که درآینده بتواند مشکلات آن منطقه را حل کند.
قربانی به معضل بیکاری و از دست دادن شغل اشاره کرد و گفت: کرونا مشاغل زیادی را با بحران روبه رو کرد و افراد قابل توجهی شغل خود را از دست دادند. مسئولیت اجتماعی بسیاری از سازمان ها و نهادها این است که برای این افراد کارآفرینی و ایجادشغل کند. اطلاعات مربوط به این افراد را هم می‌تواند از همان اطلاعات جانبی که از گروه های اعزامی به مناطق محروم به دست آمده، دریافت کند.
وی تصریح کرد: واقعیت این است که ما هرچقدر هم نقدینگی به جامعه تزریق کنیم، بالاخره تمام می‌شود، اما با فراهم کردن اشتغالزایی وتوانمند کردن اقدام موثرتری انجام داده ایم. ممکن است تصور کنید که چنین اقدامی دشوار است، اما این دشواری برای یک فرد و شهروند است و کسی هم توقع ندارد که یک شهروند برود و کارآفرینی کند. اگر یک سازمان و نهاد وارد عمل شود، قطعا دشواری کار کمتر خواهد شد و اجرایش به مراتب آسانتر خواهد بود.
قربانی افزود: از شرکت ها و سازمان‌ها میخواهم، حالا که اقدام به توزیع بسته‌ها و اقلام می‌کنند در راستای مسئولیت اجتماعی که دارند، افراد مستعد ومتخصص را هم شناسایی کنند. تا اگر به نیروی کار احتیاج داشتند، آنها را دراولویت استخدام قرار دهند. حتی می‌توان اقدامات دیگری هم انجام داد، مثلا در شرایط فعلی که نیاز به تولید ماسک و گان و .. وجود دارد می‌توان افراد مستعد و توانمند در مناطق کمتر برخوردار را برای خیاطی پیدا کرد و با قراردادن امکانات در اختیارشان یا ارائه تسهیلات برای دریافت تجهیزات از خود آنان در تولید این اقلام کمک گرفت. این چرخه روند مسئولیت اجتماعی سازمان ها را کامل می کند.
به گفته این متخصص تاب آوری نظام های اجتماعی- طبیعی و کسب و کار اجتماعی در نهایت منجر به ارتقا تاب آوری در جامعه خواهد شد و چنین جوامعی بدون شک مقاومت بهتری در برابر بحران ها و مشکلات خواهند داشت.

پایان پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<