پویش تهران یار مسئولیت اجتماعی

چطور به مسئولیت اجتماعی عمل کنیم؟

گفتیم که مسئولیت اجتماعی به این معنی است که افراد و شرکت‌ها وظیفه دارند در راستای بهبود وضعیت جامعه اقداماتی را انجام دهند. در واقع اصول کلی تئوری مسئولیت اجتماعی به گونه‌ای است که شرکت را ملزم می‌کند از سیاست‌هایی با هدف ایجاد تعادل میان سود آوری شرکت و نفع جامعه استفاده کند.

حلقه واصل در این میان گروه‌ها یا ابزارهایی هستند که با بدنه جامعه در ارتباطند، گروه‌هایی مانند نهادهای غیردولتی مانند سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌ها، فعالان اجتماعی و داوطلبان، نمایندگان مردم و نهادهای انتخابی و… . همچنین می‌توان از خود مردم هم به عنوان افراد داوطلب برای حضور در این چرخه کمک گرفت و در این حالت خود فرد نیز با انجام فعالیت داوطلبانه مسئولیت اجتماعی فردی خود را  هم انجام خواهد داد.

 این سیاست‌ها می‌تواند شامل در نظر گرفتن کمیسیون‌هایی برای ارائه خدماتی همچون خدمات مالی یا زمانی و یا قرار دادن امکانات در دسترس افراد جامعه به شیوه‌ای بشر دوستانه باشد. دسته دیگری از این سیاست‌ها می‌تواند شامل اقداماتی باشد که به طور غیرمستقیم نفع جامعه را دنبال می‌کنند. برای مثال، ممکن است شرکتی با هزینه کردن روی دستگاه‌ها و مواد اولیه، شرایطی را فراهم کنند که در روند کسب سود، آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود. یا برخی از شرکت‌ها که در زمان وقوع بحران‌هایی مانند حوادث طبیعی، شیوع یک بیماری، وقوع جنگ و … به یاری جامعه و اقشار کمتر برخوردار رفته و آنان را به شکل مستقیم یا غیر مستقیم هدف اقدامات حمایتی خود قرار می‌دهند.

 در واقع با انجام چنین عملی، شرکت مذکور، با اقداماتی که در راستای نفع اجتماعی، صورت گرفته به طور غیر مستقیم، به کمک اقشار مختلف جامعه، محیط زیست و … آمده و اصطلاحا باری از دوش مردم بر خواهد داشت. انجام چنین اقداماتی می‌تواند منجر به سوددهی بیشتر شرکت‌ها نیز بشود. به عنوان مثال مدتی قبل یک شرکت فروشگاهی اعلام کرد که درصدی از سود فروش محصولات خود را صرف خرید دارو برای نیازمندان خواهد کرد و همین باعث افزایش فروش این شرکت و در نتیجه سوددهی بیشتر شرکت هم شد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<