پیشنهاد سردبیر خبر

نسیه معکوس، ایده نودونو برای حمایت از مشاغل و کسب و کارها

نسیه معکوس ابتکاری بود که از سوی تعدادی از فعالان اجتماعی و دغدغه‌مند در روزهای شیوع کرونا مطرح و در قالب پویشی به نام نودونو اجرایی شد. پویشی که هدف از آن حمایت از مشاغل و کسب و کارهایی بود که شیوع کرونا ضررهای هنگفتی به آنان وارد کرده بود.

به گزارش تهرانیار، تعطیلی بسیاری از کسب و کارها مانند رستوران ها، کافه ها، باشگاه های ورزشی، سالن های زیبایی، تالارهای پذیرایی وخدمات گردشگری از ابتدای اسفند ماه تا پایان این بحران کرونا، جمعیت بزرگی از بازار کار کشور را در هفته های پیش رو به صورت جدی با مخاطره تامین نقدینگی برای دوام کسب و کار روبرو کرده است. تدوام شرایط فعلی و بسته بودن کسب و کارها و در نتیجه آن کاهش شدید درآمد بنگاه های اقتصادی اگر بوسیله طرح های حمایتی جبران نشود منجر به تعطیلی گسترده بسیاری از کسب و کارها و افزایش فزاینده نرخ بیکاری کارگران خواهد شد. بنابراین در این شرایط اندیشیدن به راه حل های اقتصادی برای مدیریت اثرات کرونا بر آینده بازار کار ایران یک ضرورت است.

دولت برای حمایت از کسب و کارهایی که در این مدت با مشکل مواجه شده اند تسهیلاتی در نظر گرفته است اما به نظر می رسد این حمایت ها کافی نیست و نمی تواند بار چندانی از دوش کسب و کارهای متضرر شده بردارد. پیامدهای کرونا ویروس باعث شده بسیاری از مراکز کمک جمعی و خیریه ها در کشورهای مختلف دنیا تلاش کنند با راه اندازی کمپین های حمایت عمومی از نابودی مشاغل جلوگیری کنند. کمپین های جمعی می توانند با بهره گیری از پتانسیل بزرگ شبکه های اجتماعی به شکل گیری یک پویش عمومی برای تامین نقدینگی کسب وکارها از طریق فرآیند نسیه معکوس یاری رسانند. نسیه معکوس ابزار موثری است تا هر شهروند بتواند بر اساس حس مسئولیت اجتماعی خود به برقرار ماندن چرخه اقتصادی جامعه یاری رساند.

تعدادی از جوانان و فعالان اجتماعی در داخل کشور نیز از چندی پیش این ایده را مطرح و اکنون از آن رونمایی کرده اند. «نود و نو» نام این کمپین است که از طریق نسیه معکوس، ارتباطی مستقیم بین کسب و کارها و مشتریان ایجاد می کند تا مشتریان بتوانند اکنون پول کالا یا خدمات مدنظر خود را با تخفیف پرداخت کنند و بعد از بحران کرونا، آن کالا یا خدمات را تحویل بگیرند.

مشتریان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت کمپین، از فهرست کسب‌و‌کارها، خدمات مورد نظر خود را انتخاب و بن‌کارت را به صورت آنلاین خریداری کنند. بن‌کارت به صورت یک فایل پی‌دی‌اف به همراه یک کد‌ اختصاصی برای مشتری ارسال می شود. بعد از شروع به کار مجدد کسب و کارها، مشتریان می توانند با به همراه داشتن این کارت در تلفن همراه به محل کسب و کار موردنظر مراجعه کنند و از خدمات آن بهره مند شوند.

این اقدام در واقع نوعی مشارکت دادن شهروندان در مسئولیت پذیری اجتماعی در برابر مشاغل و کسب و کارهای خرد نیز محسوب شده که برای استفاده از خدمات نیاز به ثبت نام نیست و صرفا وارد کردن نام و نام‌خانوادگی و شماره تلفن‌ همراه برای دریافت فایل بن‌کارت کافی است.

این کمیپن یک آپشین جذاب دیگری نیز طراحی کرده است. شمابا مراجعه به سایت می توانید برای دوستان یا عزیزان خود بن کارت هدیه تهیه کنید و به آنان هدیه دهید. کافی است هنگام خرید بن‌کارت، گزینه هدیه به دیگران را فعال کنید. با این کار این بن‌کارت با طراحی ویژه هدیه آماده و برای شما ارسال میشود. شما می‌توانید متن دلخواه خود را در فایل بن‌کارت بنویسید و برای کسی که دوست دارید ارسال کنید.

کمپین «نود و نو» تازه آغاز به کار کرده و کسب و کارهایی که بر روی سایت این کمپین خدمات خود را به فروش می رسانند هنوز تکمیل نشده اند. مشتریان می توانند کسب‌و‌کار مورد علاقه‌ خود را به سازندگان این سایت معرفی کنند تا بتوانند میزبان آنها نیز باشند.

پایان پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<