پیشنهاد سردبیر خبر گفتگو

مورد عجیب خانه‌های حاج‌آقا عمومحمدی؛ اجاره خانه به بهای صلوات

در محله نازی‌آباد تهران، ممدکبابی را اکثر ساکنان و کسبه می‌شناسند، نامش را که بیاورید عمده آنها که نشانی‌اش را می‌دهند یک حاجی اول نامش اضافه می‌کنند و آدرسش را می‌دهند، خیلی‌ها هم یک خدا پدرش را بیامرزد و مرد شریفی است در توضیح تکمیلی آدرس می‌آورند تا مطمئن شوید که آدرس قرار است شما را به همان برساند که به صاحبخانه مهربان مشهور است.

به گزارش تهرانیار، حاج محمد عمومحمدی، پیشنهاد دیگری بود که ازسوی یکی از مخاطبان تهرانیار معرفی شد. شهروند مسئولیت پذیری که هشت واحد مسکونی در اختیار دارد و به جز یکی که خود و خانواده‌اش در آن ساکن هستند، هفت واحد دیگر را به بهای صلوات اجاره داده است.

این خیر ۶۰ساله که در شهرری به دنیال آمده و حدود ۴۰ سال است که در نازی آباد زندگی می‌کند، صاحب یک مغازه کبابی در همین محل است و شهرت ممدکبابی یا حاج محمد کبابی هم از همین حرفه به او رسیده است. کباب هایی که انصافا خوشمزه هم هستند. اما شهرت اصلی‌اش به خاطر کباب‌های خوشمزه مغازه‌اش نیست، او مردی است که از بیش از ۲۰ سال پیش سرپناهی شده برای اسکان زوج‌های جوان و خانواده‌های دارای مشکلات مالی.

خودش در این باره می‌گوید: « زمانی است که با اکرم خانم، دختر خاله‌ام ازدواج کردم. با هم به نازی‌آباد آمدیم و در همین محله زندگی مشترکمان را شروع کردیم آن موقع مقداری پس‌انداز داشتم که با آن خانه خریدم و بعد در طبقه پایین یک مغازه کوچک کبابی باز کردم که رزق و روزی خانواده‌ام از آن بود. حدود ۲۰ سال پیش متوجه شدم که می‌توانم طبقاتی دیگر روی خانه‌ام بسازم، اما واقعیتش دو طبقه خانه برای خانواده‌ام کافی بود و برای انجام این کار دودل بودم که تصمیم گرفتم پیش روحانی محل بروم و استخاره کنم که خوب آمد.»

عمو محمدی ادامه می دهد: «طبقه را  ساختم. من به این یک طبقه احتیاجی نداشتم و نمی‌دانستم با آنچه کار کنم. به همین دلیل پیش حاج «رضا انباردار» از اهالی محبوب و معتمد محله رفتم تا چاره‌ای پیدا کنم. حاج رضا گفت حالا که خانه را ساختی و به آن احتیاج نداری، به عروس و دامادهایی بده که سر پناهی ندارند. هم باقیات‌الصالحات است و هم گره‌ای از مشکلات مردم باز می‌کند. از آن به بعد جرقه این کار به ذهنم خورد و نیت کردم که این واحد مسکونی را هرسال در اختیار زوج‌های جوان بی‌بضاعت بگذارم. همسرم هم گفت در صورتی به این کار راضی می‌شود که طبقه دوم خانه را به زوج دیگری بدهد و ثوابش به او برسد. از این شرط آنقدر خوشحال شده بودم که نگو و نپرس. انگار بال در آورده بودم. طولی نکشید که زوج دیگری همسایه ما شدند و دو طبقه خانه را در اختیار ۲ خانواده گذاشتیم.»

او این تصمیم را منشا خیر در زندگی‌اش دانسته و می‌گوید: « این کار انقدر برکت داشت که طی این سال‌ها توانستم هفت واحد مسکونی دیگر در نقاط مختلف محله خریداری کنم و به نیّت تأمین سرپناه، در اختیار زوج‌های جوان و آبرومند قرار دهم. اجازه تمام این خانه‌ها هم مشخص بود؛ صلوات.»

به گفته این خیر « برای اینکه نوبت به زوج‌های بیشتری برسد، هر واحد را یکساله به آنها اجاره می‌دهیم و او همسرش حالا با بچه‌های خودشان بیش از ۵۰ فرزند دارند. آنها در این سال‌ها ۲۶ زوج جوان را در خانه‌هایشان ساکن کرده اند که با بسیاری از آنها همچنان در ارتباطند.»

حاج محمد که یک خودروی پژو ۴۰۵ و یک موتورسیکلت دارد، به دیگران هم توصیه می‌کند که هوای همشهریانشان را داشته باشند، می‌گوید:« سفارش می‌کنم که در شرایط کنونی جامعه که تورم و گرانی وجود دارد، هوای مستأجرها به‌ویژه جوان‌ها را داشته باشند. معامله با خدا همه‌اش سود است. از هر دستی بدهیم از همان دست چند برابرش را پس  می‌گیریم.»

شماهم می‌توانید شهروندان و نهادهای مسئولیت‌پذیر را با هشتگ #تهرانیار در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید یا آن ها را به ما معرفی کنید تا با آنها گفت‌وگو کنیم.

پایان پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<