پیشنهاد سردبیر خبر گفتگو

مشاوره‌های رایگان «مدت» دربرابر فشارهای روانی کرونا

سرعت بالای شیوع کرونا و نیز ناشناخته بودن بیماری ناشی از آن دو عامل مهمی بود که سبب شد تا گروهی از افراد در مواجهه با آن دچار استرس، اضطراب و رفتارهایی از این دست شوند، گروهی دیگر نیز در این ایام با غم از دست دادن عزیزانشان مواجه شده بودند و تاب آوری روانی شان کاهش پیدا کرده بود. همه این موارد سبب شد تا موسسه آموزش عالی مدت که برگزارکننده دوره‌های آموزش عالی روانشناسی حرفه‌ای است ایده‌ای را برای کمک به این دسته از شهروندان اجرایی کند؛ طرح رایگان درمان سندروم اضطراب و سوگ کرونا.

سید مجتبی باقری، موسس و نایب رییس هیات مدیره موسسه آموزش عالی روانشناسی حرفه‌ای مدت در گفت‌وگو با تهرانیار، درباره اجرای این ایده گفت: در ایام کرونا به واسطه آنچه که در راستای وظیفه انسانی و عمل به مسئولیت اجتماعی تصمیم به اجرای طرحی گرفتیم تا بر اساس آن از فشارها و مشکلات روحی شهروندان نیز در مواجهه با این بیماری کم کنیم. به همین دلیل نیز تصمیم گرفتیم تا خدماتی را به شکل داوطلبانه و رایگان در بحث سلامت روان انجام دهیم.

وی ادامه داد: در این خصوص با دکتر محمد علی بشارت که رویکرد درمانی پی‌تی‌سی را در ایران پایه گذاری کرده‌اند، همکاریمان را آغاز کردیم و طی فراخوانی از افراد مسلط به این رویکرد خواستیم تا در صورت تمایل با موسسه همکاری داشته باشند که خوشبختانه در نهایت ۸۵ داوطلب با ما همراه شدند.

باقری ادامه داد: پس از آن از این افراد خواستیم تا زمان آزاد خود را که می توانند به این موضوع اختصاص دهند اعلام کنند و ما این زمان را به همراه شماره تماس اختصاصی هر فرد در سایت موسسه بارگزاری کردیم تا افرادی که خود را در معرض آسیب ها و مشکلات روحی ناشی از اضطراب یا سوگ کرونا می دیدند با آنها تماس بگیرند.

نایب رییس هیات مدیره موسسه آموزش عالی مدت با بیان اینکه در همان روزهای نخست شیوع کرونا توانستیم تا طرح درمان استرس و اضطراب کرونا را به شکل کاملارایگان اجرایی کنیم، گفت: خوشبختانه خدماتی که به شهروندان ارائه شد، نتایج خیلی خوبی به دنبال داشت و همین رضایت شهروندان سبب شد تا افراد بیشتری با مشاوران این طرح تماس بگیرند. ما حتی حدود سه هفته بعد طرح مقابله با مشکلات روحی ناشی از سوگ کرونا را هم اجرا کردیم که آن هم نتایج خوبی داشت.

وی با اشاه به همکاری شهرداری تهران با این طرح خاطرنشان کرد: ما این طرح را به سازمان مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران دادیم و ابتدا آنان اقدام به حمایت معنوی از ما کردند. اما مدتی بعد اداره کل سلامت شهرداری تهران هم پای کار آمد و با ما همکاری کرد. ما اعلام کردیم که سازمان ها و نهادهایی که می‌خواهند از طرح ما حمایت کنند صرفا اطلاع رسانی را انجام دهند و در نهایت با اطلاع رسانی ها انجام شده و همراهی چندین مجموعه دیگر خدماتمان را به افراد بیشتری از جامعه هدفمان که همان مردم بودند ارائه کردیم.

باقری درباره جزئیات و شیوه این خدمات نیز گفت: خدمات ما به شکل مشاوره های تلفنی بود که افراد با روانشناس ها تماس می گرفتند و مشاوره های استرس، اضطراب کرونا و سوگ و … را دریافت می کردند در این میان برای هر فرد یک پروفایل اختصاصی از سوی همکارانمان درست شده بود تا خدمات خیلی بهتر به وی ارائه شود. درباره شیوه درمان هم باید بگویم که این شیوه درمان خیلی سریع حواب می‌دهد و افراد دریافت کننده خدمات طی دو یا سه جلسه به مرحله پایدار می‌رسیدند.

وی درباره تداوم فعالیت طرح نیز گفت: این طرح همچنان فعال است و افراد متقاضی می‌توانند با مراجعه به سایت موسسه به جدول شماره تماسی که داوطلبان اعلام کرده‌اند دسترسی پیدا کرده و در ساعات و روزهای مشخص شده خدمات مشاوره دریافت کنند.

لینک مراجعه به سایت : اینجا کلیک کنید

پایان پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<