پیشنهاد سردبیر خبر گفتگو

معافیت مالیاتی برای مسئولیت اجتماعی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه ظرفیت استفاده مسئولیت اجتماعی لازم نیست فقط محدود به زمان بحران باشد، گفت: این ظرفیت می‌تواند در آینده در خصوص آموزش، ایمنی، سالمندان، معتادان، معلولان، بی خانمان‌ها و … نیز دنبال شود.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با تهرانیار با بیان اینکه در هر جامعه‌ای یکی از مهم‌ترین مولفه‌های اجتماعی و اقتصادی توجه به ایفای نقش «مسئولیت اجتماعی» و تعهد به اجرای منشور مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و بنگاه‌هاست، گفت: این موضوع می‌تواند پشتوانه‌ای برای هر کشور در هر شرایط بحرانی باشد.
وی با تاکید بر اینکه موضوع «مسئولیت اجتماعی» در شرایط بحران به مراتب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، افزود: به دنبال سردرگمی و مشکلاتی که دولت‌ها برای ایفای وظیفه خود دارند، ایفای مسئولیت اجتماعی توسط بنگاه‌ها و بخش‌های غیردولتی می‌تواند نوعی اطمینان خاطر به به دولت‌ها بدهد. طبیعتا در این شرایط موضوع حمایت از اقشار نیازمند و دارای نیازهای ویژه اولویت و اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: موضوعی که ما در دوران بحران کرونا در کشور شاهد هستیم مشارکت و مسئولیت‌پذیری مردم در قبال دیگر هموطنان برای کاهش نگرانی‌ها در حوزه‌های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و حمایت اجتماعی است.
موسوی چلک با اشاره به اینکه در کنار مردم و سازمان‌های غیردولتی نیز پشتوانه بزرگی برای کشور محسوب می‌شوند، اظهار کرد: ایفای نقش مسئولیت اجتماعی توسط بنگاه‌ها و نهادهای مختلف عمومی و غیردولتی و بخش‌های خصوصی البته در کنار نهادهای نظامی، انتظامی و … می‌تواند به دولت‌ها و مردم فرصتی برای انجام تعهدات دولت در قبال مردم بدهد، این اقدام همچنین می‌تواند چتر حماتی برای مردمی باشد که در شرایط سخت در بحران زندگی می‌کنند.
وی ادامه داد: اگر گزارش وزارت بهداشت را مبنا قرار دهیم اکثر مردمی که دچار بیماری کرونا شدند، از اقشار ضعیف اقتصادی بودند که با فقر دست و پنجه نرم می‌کردند. به همین دلیل بخشی از مسئولیت اجتماعی در قبال مردم و جامعه پرداخت کمک در حوزه معیشت و پوشاک است. برای مثال ممکن است فردی بگوید من از دریافت اجاره خانه یا مغازه‌ام صرف نظر می‌کنم، مدیرعامل کارخانه‌ای در این شرایط با وجود تعطیلی این مراکز شغل کارگران را حفظ ‌کند، فردی کمک به بیماران صعب العلاج را مدنظر قرار ‌دهد، بنگاهی تولید ماسک و … را شروع ‌کند و خط تولید خودش را تغییر ‌دهد و مواردی از این دست تنها بخشی از مثال‌های ایفای مسئولیت اجتماعی هستند.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه وقتی شاهد این نوع رفتارها در جامعه هستیم نگرانی مردم برای عبور سالم از این شرایط کاهش پیدا می‌کند، تصریح رکد: اتفاقا در حوزه مدیریت بحران باید سیاست‌های مشخصی برای استفاده از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی داشته باشیم. ما در حوزه مدیریت بحران سیاست مشخصی نداریم که چگونه می‌شود از ظرفیت مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها و شرکت‌ها در بحران‌های مختلف استفاده کنیم. این موضوع مستلزم آن است که ظرفیت‌ها و توانایی‌ها را بشناسیم و بنگاه‌ها و شرکت‌ها را برای ایفای مسئولیت اجتماعی ترغیب کنیم.
موسوی چلک ادامه افزود: ممکن است بخشی از تحقق مسئولیت اجتماعی نیازمند تغییر سیاستگذاری‌های کلان کشور هم باشد؛ برای مثال باید معافیت‌های مالیاتی مشمول آنها شود. این موضوع می‌تواند ظرفیت‌های بالقوه را به ظرفیت‌های بالفعل تبدیل کند.
وی با بیان اینکه ظرفیت استفاده مسئولیت اجتماعی لازم نیست فقط محدود به بحران باشد، توضیح داد: این ظرفیت می‌تواند در آینده در خصوص آموزش، ایمنی، سالمندان، معتادان، معلولان، بی خانمان‌ها و … دنبال شود. روحیه مردم کشور ما در خصوص این موارد روحیه مشارکتی است. بسیاری حتی نیاز ندارند، دیده شوند اما کارشان را در حد بضاعتشان انجام می‌دهند. اما اگر این موارد را جهت دهیم می‌توانیم بهره‌برداری بهتری از این کار انجام دهیم تا موازی کاری هم صورت نگیرد و از ظرفیت‌ها متناسب با گروه‌ها استفاده شود. به این ترتیب نه فقط در تهران بلکه با رویکرد منطقه‌ای می‌توانیم در آینده از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

پایان پیام

نظر (۱)

  1. حسین
    ۱۳۹۹-۰۲-۳۱ پاسخ

    سلام . « مسئولیت اجتماعی » از موضوعات بکری است که کمتر روی آن کار شده است . بکار گیری این ظرفیت ها در مواقع بحران بسیار حائز اهمیت است

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<