مسئولیت اجتماعی چیست؟

مسئولیت اجتماعی ترکیبی آشنا از دو واژه آشناست که این روزها بیشتر از قبل درباره‌اش شنیده‌ایم. به زبانی ساده، مسئولیت اجتماعی، مجموعۀ وظایف و تعهداتی است که یک فرد یا سازمان باید در راستای حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن زندگی یا فعالیت می‌کند، انجام دهد. در این میان البته مسئولیت اجتماعی بیش از افراد متوجه سازمان‌ها و نهاد می‌شود، این به این معنا نیست که هر فرد در قبال جامعه خود more »

ادامه مطلب »

رسانه‌ها، مسئولیت اجتماعی و عوام فریبی؟

برخی معتقدند که مسئولیت اجتماعی از سوی برخی از شرکت‌ها و نهادها نوعی عوام فریبی برای کسب سود بیشتر است. صرف‌نظر از اینکه چه کسانی دارای چنین دیدگاهی هستند، متاسفانه باید گفت که این گزاره می‌تواند صحیح باشد و البته به راحتی قابل پیشگیری است. طبیعتا مردم علاقه‌مند هستند که اگر بناست یک شامپو، گوشی تلفن همراه و هرچیز مورد نیاز دیگرشان را بخرند، حتما کیفیت آن تضمین شده و قیمتش مناسب باشد. این موضوع more »

ادامه مطلب »

چطور می‌توان مسئولیت اجتماعی را گسترش داد؟

حتما شنیده‌اید که می‌گویند «کار خوب را باید گفت». کاملا درست است و باید از کارهای خوب صحبت کنیم، چرا که بیان اقدامات خوب منجر به ترویج آن خواهد شد و فراگیر می‌شود. اگر خاطرتان باشد، سال‌ها پیش موجی از بخشش محکومین به اعدام به خاطر قتل در کشور به راه افتاد و افراد زیادی با پذیرش اشتباه خود از خانواده مقتول رضایت گرفتند. چنین موج‌هایی درکمک به حادثه‌دیدگان، انتقال خون، اهدای عضو … نیز more »

ادامه مطلب »

چطور به مسئولیت اجتماعی عمل کنیم؟

گفتیم که مسئولیت اجتماعی به این معنی است که افراد و شرکت‌ها وظیفه دارند در راستای بهبود وضعیت جامعه اقداماتی را انجام دهند. در واقع اصول کلی تئوری مسئولیت اجتماعی به گونه‌ای است که شرکت را ملزم می‌کند از سیاست‌هایی با هدف ایجاد تعادل میان سود آوری شرکت و نفع جامعه استفاده کند. حلقه واصل در این میان گروه‌ها یا ابزارهایی هستند که با بدنه جامعه در ارتباطند، گروه‌هایی مانند نهادهای غیردولتی مانند سازمان‌های مردم more »

ادامه مطلب »
<