پیشنهاد سردبیر گفتگو

ماسک زدن مصداق ایفای «مسئولیت اجتماعی» دربرابر گروه‌های درمعرض خطر جامعه است

مرضیه ابراهیمی، کارشناس مامایی و فعال مدنی به تشریح مسئولیت اجتماعی شهروندان در برابر کرونا پرداخته است، او در ادامه توصیه هایی را به زنان باردار و مادران هم کرده و معتقد است که استرس و ترس از کرونا تاثیر زیادی در وضعیت جسمانی افراد دارد.

مرضیه ابراهیمی در گفت‌وگو با تهرانیار، دراین باره گفت: من به سبب شغلم با افراد زیادی در ارتباط هستم و اکثر آنها نیز زنان و فرزندانشان هستند. این ارتباط در دوران شیوع کرونا نیز قطع نشد و در این میان چیزی که ذهن من را خیلی درگیر به خود کرده تغییری است که در سبک زندگی ما ایجاد شده است.

وی ادامه داد: حدود چنج ماه است که بسیاری از ما حداقل مدتی را به طور کامل در قرنطینه بودیم یا اینکه مجبور بودیم فقط سرکار برویم و اصطلاحا ترددهای ضروری را انجام دهیم و بیرون رفتنمان برای خرید مایحتاج‌ روزانه و … محدود شد. همین بیرون نرفتن و تغییر سبک زندگی برای همه ما استرس زا و باعث ‌به هم ریختگی روحی بوده است.

این کارشناس مامایی با بیان اینکه کرونا بیماری همه گیری است که عامل ویروسی داشته و اطلاعات زیادی نیز در مورد آن وجود ندارد، گفت: اگر به خاطر داشته باشید اوایل شیوع این بیماری گفته می‌شد که ماسک فایده چندانی ندارد و باید از دستکش استفاده کرد اما الان گفته می‌شود اگر دستکش هم ندارید حتما از ماسک استفاده کنید. که این‌ها نشان می‌دهد دانش ما در مورد این بیماری در حال افزایش است.

ابراهیمی با بیان اینکه استفاده از ماسک قطعا سخت است، گفت: اما آنچه که مشخص است این است که همه باید از ماسک استفاده کنیم، اما آیا استفاده از ماسک کافی است؟ خیر. باید در مکان‌های شلوغ و عمومی فاصله فیزیکی افراد از هم حداقل دو متر باشد.

او از برخی واکنش‌های روانی در برابر کرونا نیز انتقاد کرد و گفت: برای همه ما بارها پیش آمده است که در محل کار یا جاهای دیگر افرادی را دیده ایم که از ماسک استفاده نکرده اند و وقتی از آنها می‌پرسیم که چرا ماسک ندارند، می‌گویند گرمشان می‌شود، یا حتی می گویند این بیماری وجود دارد و باید با آن زندگی کنیم! به نظرم این یک واکنش روانی در برابر کروناست و افراد می‌خواهند با انکار آن راحت‌تر زندگی کنند اما متاسفانه آمارها نشان می‌دهد که عمده مبتلایان جزو افرادی بوده‌اند که توصیه‌ها و هشدارهای پزشکی را رعایت نکرده‌اند.

این کارشناس مامایی ادامه داد: درست است که ماسک باعث گرما می‌شود، اما باید توجه کنیم که اکثر مردم دنیا از پنج ماه پیش تاکنون از ماسک استفاده می‌کنند. بعضی از مشاغل از جمله شغل خودم هرگز شامل دورکاری نشد اما از روز اول محبور بودم ماسک بزنم. قطعا وجود طولانی مدت ماسک روی بینی و دهان باعث می‌شود افراد گرمشان شود و هوای آزاد را تنفس نکنند، اما حداقل احتمال ابتلای آنان به کرونا را تا حد زیادی کاهش می‌دهم. پوشیدن ماسک‌ روی صورتمان از هر نوعی که باشد موثر است و باید به آن توجه کنیم. در کشورهای مختلف دیده شده است که با زدن ماسک احتمال ابتلا کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه باید به جای استرسی که نسبت به کرونا داریم، تلاش کنیم که شیوع آن را کنترل کنیم، گفت: مسئولیت اجتماعی ما ایجاب می‌کند که به عنوان یک فرد مسئول که در خیابان هستیم برای حفظ سلامتی خود، خانواده و جامعه‌مان حتما ماسک بزنیم، از تردد غیرضروری پرهیز کنیم و فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنیم. حتی برای کوتاه‌ترین حضور در فضای عمومی ماننده گذاشتن زباله در دم در یا خرید هم لازم است ماسک بزنیم.

ابراهیمی با بیان اینکه ما در قبال خودمان، فرزندان، والدین و هم وطنانمان مسئولیم، گفت: کرونا می‌تواند کمک کند برخی افراد عادت‌های بد خود مانند انداختن آب دهان در خیابان، رها کردن زباله و به خصوص ماسک و دستکش در معابر، روبوسی با افراد و کودکان بدون تمایل طرف مقابل و … را هم ترک کنیم.

این کارشناس مامایی با اشاره به نگرانی بسیاری زنان باردار در مورد کرونا اظهارکرد: پژوهش‌هایی وجود دارد که ثابت کرد همه افراد در معرض ابتلا به کرونا هستند، اما به راحتی می‌توان از ابتلا به کرونا پیشگیری کرد. توصیه ما به زنان باردار این این است که حتما موارد بهداشتی را رعایت کرده و از مصرف هرگونه دارو بدون اطلاع و تایید پزشک خود خودداری کنند.

وی به تاثیر استرس در بدن انسان پرداخت و افزود: ممکن است برخی تصور کنند که استرس یک مساله روانی است، اما واقعیت این است که استرس و نگرانی فشار خون را افزایش می‌دهد، تنفس را دشوار می‌کند و سیستم‌ایمنی فرد را نیز ضعیف می‌کند، به این ترتیب افراد به بیماری نزدیک می‌شوند. پس پیشنهاد می‌کنم که استرس را هم از خود دور کنید، اگر پیگیری اخبار کرونا استرس شهروندان را زیاد می‌کند، لزومی ندارد که تمام اخبار بد دنیا را مطالعه کنند و نسبت به آن واکنش نشان دهند. استرس در رشد کرونا در بدن نیز بسیار موثر است و جالب است بدانید که برخی افرادی که نگران ابتلا به کرونا بودند صرفا به دلیل استرس علائمی نظیر تپش قلب یا نفس تنگی را تجربه کرده بودند.

ابراهیمی افزود: به همین دلیل از همه افراد می خواهم از شنیدن اخبار بد، آمارهای ناراحت کننده و اتفاقات ناگوار دوری کنند. نمی گویم افراد بی دغدغه ای باشیم اما قرار هم‌نیست همه خبرهای بد را بخوانیم و درموردشان حرف بزنیم. این هم مسئولیت اجتماعی ماست که استرس را به دیگران منتقل نکنیم و مخصوصا اگر فردی دارای علائم ابتلا به کروناست او را در معرض بمباران اخبار ناراحت کننده قرار ندهیم.
این کارشناس ماما افزود: متاسفانه در بررسی که در بسیاری از رسانه ها انجام دادم متوجه شدم که اکثر مطالب تولید شده در ایام شیوع کرونا در کشورما، منفی و معظوف به آمار مرگ و میر و… است. پیشنهاد و درخواستم از رسانه ها این است که از پادکست‌های انگیزشی، مطالب آموزشی، مقالات علمی و .. بیشتر استفاده کنند.

ابراهیمی ادامه داد: نکته دیگر خود ما هستیم که می‌توانیم با کارهایی که انجام می‌دهیم استرس را از خودمان دور کنیم، اینکه می‌توانیم کارهایی که قبلا دوست داشتیم را در خانه انجام دهیم، مثلا کتاب بخوانیم، موسیقی گوش کنیم، فیلم ببینیم،کارهای هنری انجام دهیم و …. . در واقع بهتر است فکر کنیم این شرایط فرصتی است که بیشتر به ارتقای خود کمک کنیم.

به گفته وی بزرگسالان و مخصوصا مادران نیز باید آرامش خود حفظ کنند، چرا که هرگونه استرس و فشار روانی بر فرزندان و حتی جنین نیز اثرگذار است. متاسفانه افرادی بزرگسالی که خیلی نگرانند، فرزندانشان نیز به همان اندازه عصبی و نگرانند و نمی توانند کودکی کنند.

این کارشناس مامایی با اشاره به تاثیر بازی در روند شکل گیری شخصیت کودکان و کاهش استرس درآنها گفت: بازی جزو مراحل رشد کودکان و حتی نوزادان است، لازم است والدین این امکان را برای فرزندان خود فراهم کنند و به بهانه کرونا و ترس از آن کودکان را از بازی منع نکنند. در این شرایط و دوران باید اجازه دهیم بچه ها با وسایلی که دوست دارند بازی کنند یا اگر امکانات وجود داشت فضایی مانند حیاط یا قسمتی از خانه را نیز ضدعفونی کرده و اجازه بازی را از کودکان سلب نکنیم. فقط باید بدون آنکه استرس و وسواسی به کودکان وارد کنیم لوازم بازی آنها را شسته و ضدعفونی کنیم. البته بازی با وسایل عمومی پارک ها و … توصیه نمی شود.

ابراهیمی ادامه داد: یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت شود این است که جلوی کودکان اصلا از اخبار بد کرونا مثل تعداد فوتی ها و …صحبت نشود.کودکان فقط باید بدانند که والدین تمام تلاششان را برای سالم بودن آنها انجام می دهند. همچنین باید به فرزندانمان آموزش دهیک که چگونه از این دوران لذت ببرند. قطعا حسرت خوردن، ناراحتی، قصه و افسردگی مشکلی است که همه ما با آن مواجه شده ایم اما چیزی که باید به بچه ها یاد دهیم این است که کرونا می‌تواند فرصت خوبی برای بیشتر کنار هم بودن اعضای خانواده باشد.

این کارشناس ماما ادامه داد: به نظر من هر فردی قطعا به نوبه خود می توانند مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند. در حال حاضر مسئولیت اجتماعی ما این است که اگر از خانه بیرون میرویم ماسک بزنیم، در صحبت با بقیه استرس و نگرانی را از هم دور کنیم.

وی در پایان با تاکید دوباره بر ضرورت استفاده از ماسک گفت: و از همه مردم می خواهم که ماسک بزنند و به ماسک‌ها و لباس هایی فکر کنند که کادر بهداشت و درمان چندین ساعت بر روی صورتشان دارند تا ما درمان شویم.
پایان پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<