پیشنهاد سردبیر گفتگو

عمل به مسئولیت اجتماعی؛ عامل کلیدی در زیست اجتماعی

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران مسئولیت اجتماعی را رعایت تکالیف افراد ، شرکت ها و سازمان ها در قبال محیط و جامعه دانست و گفت: ایجاد و رعایت تعادل بین امیال و منافع و سود شخصی از یک سو و مصالح و خیر عام از سوی دیگر شرط لازم برای یک زیست اجتماعی سالم است.
دکتر محمدجواد حق شناس در گفت وگو با تهرانیار، گفت: افراد عادی باید در زندگی و تلاش روز مره خود نسبت به محیط و جامعه خود حساس بوده و در جهت حفظ سلامت و بهبود آن بکوشند. یکی از مصادیق بارز مسئولیت پذیری افراد گذشته از رعایت تکالیف روزمره شهروندی ، حضور و مشارکت در سازمان های غیر دولتی است که در حوزه ها و تخصص های مختلف برای خیر عام تلاش می کنند .
وی ادامه داد: در همین حال بسیاری از شرکت ها و کسب و کارهای تولیدی و تجاری از دیر باز بصورت خود جوش با رعایت برخی اصول در تولید پاک یا تجارت پاک یا اختصاص بخشی از درامدهای خود به فعالیت های خیرخواهانه و کمک به اقشار آسیب پذیر در جهت ایفای مسئولیت اجتماعی خود گام بر می داشتند .
رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه عمل به مسئولیت اجتماعی توسط شرکت ها به مرور به عاملی بسیار کلیدی در زیست اجتماعی در جهان تبدیل شده است، گفت: بگونه ای که موازین بین المللی و ملی بسیار موثری در این زمینه تصویب شده و با جدیت به کار گرفته می شود.
حق شناس ادامه داد: امروزه این عامل یکی از شاخص های اعتبار بخشی و برند سازی تعیین کننده برای شرکت ها و کسب و کارها محسوب می شود و در عین حال ارتباط تنگاتنگی با مفهوم توسعه پایدار دارد. باید در نظر داشت که مفهوم شرکت شامل طیف وسیعی از فعالیت های فردی و گروهی است و واحدهای تولیدی ، موسسات ، سازمان ها و غیره را نیز در بر می گیرد و شامل بخش خصوصی ، عمومی و دولتی نیز می شود.
به گفته وی وقتی یک شرکت در فعالیت تولیدی خود با صرف هزینه یا قبول کاهش سود و یا صرفا یک مدیریت و انتخاب بهتر بجای استفاده از سوخت های فسیلی از انرژی پاک استفاده می کند و یا بخشی از سود و درآمد خود را برای بهبود وضعیت بهداشت ، آموزش ، سلامت یا زیبایی بخش عمومی یا بخش آسیب پذیر جامعه صرف می کند به مسئولیت اجتماعی خود عمل می کند .
عضو شورای شهر تهران افزود: زمانی که یک شرکت و سازمان در انجام فعالیت های خود مراقب است تا لطمه ای به ارزش ها و منابع زیست محیطی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه وارد نشود یا در جهت تقویت آن گام بر می دارد به مسیولیت اجتماعی خود عمل می کند.
وی تصریح کرد: واقعیت این است که در کشور ما و نیز شهر تهران توجه جدی به مسئولیت اجتماعی چه توسط افراد و چه شرکت ها و سازمان ها وضعیت مطلوبی ندارد. البته اشتیاق وافری در بین بسیاری از شرکت ها در جهت انجام فعالیت های خیرخواهانه دیده می شود که نیاز به ساماندهی و هدفمند سازی دارد.
حق شناس با بیان اینکه یکی از دستاوردهای ارزشمند و قابل توجه شورای شهر چهارم تصویب نظام نامه مسئولیت اجتماعی شرکت ها است، گفت: این مصوبه دقیقا در راستای این ساماندهی گام برداشته است که متاسفانه چندان مورد توجه شهرداری وقت قرار نگرفته بود و اخیرا با همراهی برخی از اعضای شورای شهر قبلی در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته و با تصویب شورای شهر تمدید شد و انتظار می رود به عنوان یکی از برنامه های جدی مدیریت شهری در دستورکار شهرداری تهران بویژه معاونت فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد .
به گفته وی موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت ها ظرفیتی بسیار قابل توجه دارد و در شرایط فعلی به لحاظ تبعات شیوع کرونا یکی از مهم ترین بسترهای فعالیت سازمان های مرم نهاد ، شهرداری و شرکت ها در جهت بسیج امکانات مردمی برای مقابله با این بیماری است که انتظار می رود معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری نقشی بسیار موثر در انجام هماهنگی های لازم ایفا کند .
انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<