پویش تهران یار پیشنهاد سردبیر خبر

بانک صادرات؛ پیشگام بانکداری الکترونیک در روزهای کرونایی

 

 

با آمدن کرونا به کشور همه چیز تحت تاثیر قرار گرفت و در این میان بانک‌ها از جمله سازمان‌هایی بودند که دستخوش تغییرات زیادی شدند. تغییراتی که از شیوه تعامل با مشتری و فضای شعب گرفته تا حمایت از آسیب دیدگان و کاهش مراجعات و … را شامل می‌شد. در این تغییرات بانک صادرات یکی از پیشگامان بود.

به گزارش تهرانیار، بانک صادرات ایران، چند روز پس از شیوع کرونا کشور مصوبات جدید مدیریتی را برای مواجهه با این ویروس تصویب و اجرا کرد. این مصوبات در در جلسه مشترک هیئت‌مدیره، هیئت‌عامل و کمیته پدافند غیرعامل بانک صادرات ایران به تصویب رسید و بر اساس آن بر تداوم ضدعفونی کردن ساختمان‌‌ها و تجهیزات واحدهای ستادی تأکید شد.
همچنین با موافقت مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره موضوع معافیت از خدمت بانوان همکاری که دارای فرزندان خردسال و دبستانی هستند، بدون کسر از حقوق و مرخصی‌های آن‌ها تا اطلاع ثانوی تصویب شد که این موضوع شامل کارمندان دارای بیماری‌های خاص که موجب آسیب‌پذیری بیشتر آن‌ها در مواجهه با ویروس کرونا می‌شود شد.
همچنین مقرر شد در خصوص اقدامات بانک برای تسهیل امور مربوط به مشتریان و هدایت آن‌ها به استفاده بیشتر از خدمات الکترونیک، اطلاع‌رسانی گسترده‌تری انجام گیرد و بر اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی، شورای هماهنگی بانک‌ها و… برای عبور از شرایط خاص فعلی تأکید شد.

همزمان با این مصوبات، ضدعفونی شعب بانکی نیز انجام شده و تیمی ویژه بر توسعه خدمات غیرحضوری این بانک تمرکز کردند. در این دوران که با روزهای پایانی سال و تقاضا برای دریافت اسکناس نو مصادف بود، توزیع پول نو از طریق شعب بانک صادرات ایران در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوع شد.

ابزارهای بانکداری الکترونیک از جمله نرم‌افزارهای موبایلی و درگاه‌های مختلف اینترنتی مانند اپلیکیشن «صاپ»، «همراه‌بانک»، «اینترنت‌بانک»، « همبانک»، «خودپرداز»، «تلفن‌بانک»، «پایانه‌های فروش» و … بانک صادرات ایران شرایط استفاده و بهره‌مندی از انواع خدمات بانکی غیرحضوری را برای مشتریان و هموطنان فراهم کرد تا نیاز به مراجعه حضوری به شعب را به حداقل برسد. از دیگر اقدامات بانک صادرات ایران افزایش سقف انتقال وجه تا ١٠٠ میلیون ریال از طریق این ابزار و تمدید مهلت استفاده از سپهرکارت‌های منقضی شده بانک صادرات ایران در اسفند ٩٨ و فروردین ٩٩ به مدت سه ماه بدون نیاز حضوری بود. سقف برداشت نقدی از خودپردازهای بانک در این ایام نیز تا ۵ میلیون ریال افزایش یافت.

در نتیجه اقدامات انجام شده نیز از کیف پول و کدخوان الکترونیک اپلیکیشن صاپ بانک صادرات ایران رونمایی شد.

پیشگام در جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای آسیب دیدگان کرونا

این بانک در کمک به مردم و به خصوص اقشار آسیب دیده از کرونا نیز  پیشقدم شد و از شهروندان خواست تا کمک‌های نقدی خود را برای کمک پیشگیری از شوع بیماری کرونا در مناطق محروم به شماره حساب ٩٩٩٩٩ جمعیت هلال‌احمر نزد بانک صادرات ایران واریز کنند.

از طرف دیگر کارکنان بانک نیز در کنار مردم بوده و و تنها در یک مورد کارمندان بانک صادرات در استان مازندران بیش از یک میلیارد و ۴۰۶ میلیون ریال برای کمک به درمان بیماران مبتلا به کرونا جمع آوری کرده و به مراکز درمانی استان اهدا کردند.

همزمان با این اقدامات، بانک صادرات ​مصادیق کسب و کارهای مشمول سه ماه تعویق اقساط تسهیلات را نیز اعلام کرد. این تصمیم در  پی مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص کمک به صاحبان کسب و کارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا با مشکلاتی مواجه شده‌اند اتخاذ شد.

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، عناوین بخش‌ها و رسته‌های کسب و کارهایی که به طور مستقیم از بیماری کرونا دچار بیشترین آسیب شده‌اند و شامل امکان بهره مندی از تعویق پرداخت تسهیلات در اسفند ۹۸ و دو ماهه اول سال ۹۹ شده اند، اعلام شد که مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت)، مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین‌راهی (و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)، حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، ١٠ رسته مهم  این مشاغل را تشکیل می‌دهند.
بر اساس این بخشنامه، اقساط وام‌های قرض‌الحسنه تمامی اشخاص به مدت سه ماه به تعویق افتاد. مدیرعامل بانک نیز وعده داد تا ٩ هزار میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونا تخصیص می‌دهند.

در نتیجه این اقدامات تراکنش های غیرحضوری بانک صادرات ایران افزایش چشمگیری پیدا کرد که نشان دهنده اعتماد مردم به این بانک بود.

بانک صادرات همچنین به عنوان بانک عامل، وام یک میلیون تومانی دولت را برای حدود سه میلیون سرپرست خانوار نیز واریز کرد.  اقدامات این بانک در مواجهه با کرونا همچنان دارد.

پایان پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<