پیشنهاد سردبیر گفتگو

ایستادگی آتش‌نشانان؛ برابر حریق تا مقابل کرونا

با اعلام رسمی ورود کرونا به کشور، این ویروس خیلی زود تمام استان‌های کشور را در برگرفت و در این میان تهران نیز جزو اولین استان‌هایی بود که موارد قطعی ابتلا به کرونا در آن شناسایی و اعلام شد. همین موضوع نیز نگرانی‌های زیادی را برای دستکم نیمی از جمعیت ۱۰ میلیون نفری تهران و حومه‌اش ایجاد کرد. در آن روزها آتش‌نشانان یکی از اولین نیروهایی بودند که برای ضدعفونی اماکن و معابر شهر وارد عمل شدند. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره آتش نشانان و مسئولیت اجتماعی این سازمان گفته است.

سیدجلال ملکی در گفت وگو با تهرانیار با اشاره به اقدامات آتش نشانی در دوران شیوع کرونا اظهارکرد: آتش نشانان در تمام شهرها و کشورها جزو افراد محبوب جامعه و مردم هستند، چرا که این افراد در مواقع خطر دقیقا برخلاف آنچه که ذات انسانی می‌گوید عمل کرده و در شرایطی که همه به دنبال فرار از موقعیت خطر هستند آنها خود را به دل خطر می‌زنند تا از جان و سرمایه مردم محافظت کنند.

وی با اشاره به شیوع کرونا در کشور نیز گفت: در مورد کرونا نیز همین اتفاق رخ داد و آتش نشانان پس از اعلام شیوع کرونا در کشور عملیات و اقدامات خود برای ضدعفونی معابر و رفع نگرانی مردم را آغاز کردند. در این زمینه نیز دقیقا در شرایطی که همه مردم دعوت به حضور در خانه و عدم تردد غیرضروری شده بودند، آتش نشانان به میدان آمده و اقدام به ضدعفونی معابر و اماکن کردند به طوریکه به جرات می توانم بگویم که بعد از کادر درمان و پزشکان، آتش نشانان جزو گروه‌هایی بودند که در خط مقدم مقابله با کرونا بودند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره مسئولیت اجتماعی آتش‌نشانان گفت: آتش‌نشانان جزو گروه‌هایی هستند که به خوبی به مسئولیت اجتماعی خود عمل می‌کنند. آنها در حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی جنگل ها و … که حتی درخارج از محدوده پایتخت رخ داد حضور داشته و به یاری مردم رفتند. در بحث کرونا بسیاری از آتش‌نشانان برای ضدعفونی معابر و فضاهای عمومی شهر وارد عمل شده و مشارکت کردند که در بسیاری این موارد حضور آتش نشانان داوطلبانه و با درخواست خودشان بود.

ملکی ادامه داد: حتی خود آتش‌نشانان در میان خود کمپینی ایجاد کردند تا در حد توان خود به گروه‌های آسیب دیده از کرونا کمک کنند. این باعث افتخار برای همه ماست که چنین همکاران مسئولیت‌پذیر و نوع‌دوستی داریم.

به گفته وی در نتیجه اقدامات انجام شده از سوی آتش‌نشانان تهرانی از زمان شیوع کرونا تا کنون هزاران نقطه از اماکن پرتردد و عمومی پایتخت ضدعفونی شده، این اقدامات در ساعات خلوت انجام شده و همچنان نیز با رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های جدید ادامه دارد.

ملکی با بیان اینکه همه افراد در برابر جامعه خود مسئولیت دارند، گفت: چه سازمان‌ها و چه شهروندان در برابر جامعه و محیط پیرامون خود مسئولیت دارند و من از همه مردم و دستگاه‌ها می‌خواهم که به مسئولیت اجتماعی خود در برابر جامعه عمل کنند. در شرایط فعلی حتی ماسک زدن ما، عدم تردد غیرضروری و … نظایر آن هم جزو مسئولیت اجتماعی ما محسوب می‌شود.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<